oprava okien

3 najčastejšie problémy s oknami, ktoré by ste mali riešiť čo najskôr

Okná zohrávajú dôležitú úlohu v bezpečnosti, pohodlí a energetickej účinnosti domácnosti. Dokážu rozjasniť váš obytný priestor a tiež zlepšiť estetický vzhľad vášho domova. Na oknách sa však postupom času môžu objaviť aj poškodenia, ktoré ak sa neriešia, môžu sa zhoršiť a viesť k závažnejším problémom. Ktoré poškodenia na oknách by ste nemali podceňovať?

Na životnosť a funkčnosť okien vplýva mnoho faktorov, od poveternostných vplyvov až po mechanické opotrebovanie. Okná môžu časom stratiť svoje pôvodné vlastnosti, najmä ak sa zanedbáva pravidelná starostlivosť. Toto sú najčastejšie problémy s oknami, pri ktorých by ste nemali dlho čakať a mali riešiť čo najskôr.

Nedostatočné tesnenie

Ak máte doma často chladno, aj napriek tomu, že máte zapnuté kúrenie, môže to byť signálom zlého alebo nedostatočného tesnenia okien, prípadne trhlín či dier v okenných rámoch. Vzduch tak potom cez tieto trhliny a medzery preniká, čo vedie k stratám energie a tak aj vyšším účtom za kúrenie. Navyše, prepúšťanie vzduchu môže zapríčiniť aj zdravotné nepríjemnosti, ako je suchá pokožka či upchatý nos. 

Tip: Ak máte podozrenie na to, že vám cez okná prefukuje, zdroj problému môžete nájsť jednoduchým spôsobom. Držte zapálenú sviečku v blízkosti okenného rámu a pozorujte plameň. Pomaly sviečku presúvajte popri okne a ak plameň začne blikať, znamená to, že v tomto bode prechádza cez okno vzduch.

Na riešenie problému s prefukovaním okien môžete zvoliť tmelenie alebo tesniace pásy na utesnenie medzier v ráme, ktoré sa dajú zohnať v železiarstve či špecializovaných predajniach. Ak je však prefukovanie silné, potom bude vhodným riešením profesionálna oprava okien. Môžete si na pomôcť zavolať odborníkov, ktorí sa špecializujú na servis plastových okien, eurookien či iných druhov okien a dverí. Tí budú presne vedieť, čo s oknom robiť a ohodnotia tiež, či postačuje oprava okien alebo bude potrebná výmena.

Zahmlievanie okien

Ak na okenných tabuliach svojich okien spozorujete kondenzáciu alebo zahmlievanie, je pravdepodobné, že zlyháva tesnenie. Okná na využívajú izolačný plyn, ktorý sa nachádza medzi sklenenými tabuľami. Ak však tesnenie zlyhá, plyn môže uniknúť do priestoru a medzi sklá sa môže dostať vlhký vzduch, v dôsledku čoho sa okno zahmlí. 

Zahmlievajúce sa okná vyžadujú okamžitú pozornosť a riešenie, pretože čím dlhšie budete čakať, tým je väčšie riziko trvalého poškodenia. Ignorovanie problému môže viesť k tvorbe plesní, poškodeniu rámu okna a tiež zníženiu energetickej účinnosti.

Aj v tomto prípade je dobré obrátiť sa na profesionálnu firmu na opravu alebo výmenu okien. Odborníci  posúdia a určia, či je tesnenie možné opraviť alebo je potrebné okno úplne vymeniť.

Nedostatočná funkčnosť okien

Ak máte problémy s hladkým otváraním alebo zatváraním okien, môže to byť spôsobené pokrivením, vydutím alebo poškodením rámu alebo krídla. K týmto problémom dochádza najčastejšie vplyvom vlhkosti, ale aj vyšším vekom okien či nesprávnou údržbou. 

Jedným z možných riešení je namazanie koľajníc a pántov okien. Ak to nepomôže, ďalším krokom môže byť skúsiť upraviť zarovnanie krídla alebo rámu uvoľnením skrutiek či utiahnutím rámu. Avšak tieto úkony by mal realizovať profesionál, ktorý diagnostikuje problém a odporučí najlepší postup. 

K týmto najčastejším problémom dochádza zväčša pri starších, opotrebovaných okách. Oprava starých okien je stále možná, nemusíte sa obávať, že by ste potrebovali okná vymeniť. Ak ste spozorovali aj vy na vašich oknách nejaké nedostatky, mala by sa ihneď zrealizovať oprava okien aby sa zamedzilo ďalším poškodeniam. Nezabúdajte ani na pravidelný servis plastových okien, ale aj eurookien, aby boli okná stále v perfektnom stave. Včasný servis okien dokáže podchytiť poškodenia ešte v ich počiatku, čím sa zamedzí ich vypuknutiu do závažnejších poškodení. 

Oprava starých okien, servis, renovácia či výmena okien – to sú všetko služby, ktoré by mal zabezpečiť profesionál, pretože sú kľúčové pre zachovanie funkčnosti, efektívnosti a estetiky vašich okien ale aj energetickej úspornosti vášho domova. Ak na svojich oknách spozorujete náznaky prefukovania, zahmlievania či zlej pohyblivosti, obráťte sa na odborníka, aby posúdil poškodenie a odporučil najlepší postup. Pri správnej údržbe vám tak okná vydržia dlhé roky.

Plynové kúrenie – Ako na neho

Kúrenie plynom je vzhľadom cenovej dostupnosti a minimálnemu ekologickému dopadu stále populárne. Ak plánujete kúriť plynom, máte na výber niekoľko možností. Dnešný trh ponúka rôzne typy plynových kotlov, prípadne wawky. Každé z týchto riešení so sebou nesie určité výhody, ale zároveň tiež nevýhody. Či už siahnete po akejkoľvek variante, v každom prípade sa cena inštalácie plynového kúrenia bude líšiť. Koľko stojí prevádzka a aké sú vstupné náklady?

Plynové kúrenie a jeho (ne)výhody

Zemný plyn so sebou nesie naozaj široký rad výhod. Začať môžeme u ekonomickej stránky veci, toto palivo je totiž cenovo veľmi dostupné a zároveň má vysokú energetickú účinnosť. Ak plánujete na plyne i variť, máte vyhraté. Prevádzka kuchyne na plyn totiž vychádza niekoľkonásobne lacnejšie než tej poháňané elektrinou. Moderné plynové kotly obvykle bývajú plne aické, takže akonáhle začína vykurovacia sezóna, stačí nastaviť termostat na požadovanú teplotu a užívať si teplo domova.

Aby sme stále nehovorili iba v superlatívoch, poďme sa pozrieť aj na nevýhody tohto spôsobu kúrenia. Cena inštalácie plynového kúrenia je v porovnaní s inými druhmi ohrevu prijateľná, ale musíte mať na pamäti, že je potrebné pravidelne vykonávať revízie, čo samozrejme pocítite tiež po finančnej stránke. Nutná je tiež plynová prípojka, ktorá nie je dostupná všade, prípadne si môžete zaobstarať samostatnú plynovú nádrž, ale to tiež predstavuje ďalšie náklady a pravidelné dopĺňanie plynu.

Koľko to bude stáť?

Cena inštalácie plynového kúrenia sa líši v závislosti od typu radiátorov, rozlohe domu a v neposlednom rade aj na type plynového kotla. Ak by sme ako príklad vzali dom štandardných rozmerov, mohla by sa čiastka pohybovať okolo 4 500 eur. Do tejto sumy však nie sú započítané náklady na zriadenie prípojky alebo prípadné stavebné úpravy. V prípade rodinného domu s rozlohou 100 m2 môžete počítať s čiastkou od 700 eur na rok. Cena je samozrejme orientačná, pretože vplyv má tiež zateplenie stavby alebo napríklad typ použitých okien.