Ako na odolnosť a dlhú životnosť zrubu?

Zrubové domy sú čoraz viac populárnymi stavbami. Prinášajú so sebou hneď niekoľko výhod, medzi nimi aj dlhú životnosť, ktorá sa však dosahuje správnou starostlivosťou. Renovácia zrubuošetrenie dreva na zrube je jedným z možností, ako ozdraviť a oživiť jeho drevo a zabezpečiť mu tak odolnosť a následnú trvácnosť.

Výhody zrubovej stavby

Drevené stavby majú oproti murovaným mnoho výhod. Sú vyrobené z prírodných materiálov, a tak prinášajú kus prírody priamo domov. Pozitívne tiež vplývajú na celkovú pohodu a atmosféru v domácnosti. Spomedzi drevených stavieb sú zrubové domy čoraz viac populárne. Bývanie v takomto masívnom drevenom dome blahodarne pôsobí na pohodu a celkové zdravie. Drevo tiež zabezpečuje príjemnú vôňu a klímu v interiéri domu.

Okrem zdravého bývania a zdraviu prospešnej klímy, ktorú ponúkajú, majú zruby tiež schopnosť samoregulácie vnútornej vlhkosti, čo zabraňuje vzniku plesní. Zrub tiež poskytuje príjemné teploty a zároveň sa spotrebúva menej energie na vykurovanie. Zrubové stavy sa tiež vyznačujú pomerne rýchlou výstavbou a možnosťou bývania. Stavajú sa z guľatiny a všetky jednotlivé časti sú už vopred pripravené a na mieste sa len skladajú. Zrubový dom môže byť postavený už v priebehu dvoch či troch týždňov a nasťahovať sa doň je možné v priebehu dvoch mesiacov.

Správna starostlivosť o drevo zrubu

Zrubové stavby môžu dosahovať životnosť až 100 rokov, v niektorých prípadoch aj viac. Kľúčovým aspektom v tomto prípade je správna starostlivosť o drevo stavby. Aby zrubová stavba dosiahla dlhú životnosť, je potrebné prvotné ošetrenie dreva na zrube a následná ochrana pred vplyvmi, akými sú výkyvy počasia, slnečné žiarenie či drevokazní škodcovia, ktorú zabezpečí ochranný povrchový náter dreva.

Každá budova, vrátane zrubových stavieb sa časom opotrebuje. Každým rokom môže konštrukcia zrubu strácať približne 1% svojho pôvodného stavu. Zároveň, ak zrubová stavba dlho stojí a je bez pravidelnej starostlivosti, môže dochádzať k rôznym poškodeniam a porušeniam. Najčastejšie je nutné ozdraviť a ošetriť drevo stavby, steny domu, opraviť základ a zarovnať steny, odstrániť netesnosti či nahradiť zhnité časti dreva.

Renovácia zrubu je proces, ktorý, ak nemáte profesionálne skúsenosti, by ste mali nechať na tím odborníkov. Tí totiž presne vedia, čo a ako na zrube opraviť. Laické oko totiž mnohokrát prehliadne počiatky nedostatkov a poškodení, a tak sa časom môžu zhoršiť. Špecializovaný tím vám zabezpečí všetko, čo sa renovácie zrubu týka, od služieb akou je brúsenie, ošetrenie dreva na zrube či povrchový náter dreva až po kontrolu okien či drevených obkladov.

Životnosť a trvácnosť zrubovej stavby sa priamo úmerne odvíja od jej schopnosti odolávať vplyvom prostredia. Odolnosť vášmu zrubu zabezpečí ochranný povrchový náter drevaošetrenie dreva na zrube pomocou biocídnych prípravkov. Ak je stavba staršia, na mieste je renovácia zrubu, ktorá ho oživí a predĺži jeho životnosť.