Tehotenstvo je najkrajším obdobím ženy. Ale aj najriskantnejším.

Hneď, keď sa vám na tehotenskom teste zobrazia dve čiarky, dýchate a žijete pre dvoch. Staráte sa nielen o svoje zdravie, ale tiež o zdravie tej malej fazuľky, ktorá vo vás začína pomaličky rásť. Ako chrániť dieťatko pred chorobami v tehotenstve, čo by ste mali vynechať zo svojho jedálnička a ktoré aktivity by bolo vhodné vynechať? 

Potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

V priebehu deviatich mesiacov by ste si nemali všímať zakázané potraviny v tehotenstve. Samozrejmosťou je vynechať akýkoľvek druh alkoholu. Nielenže ním ohrozujete vývoj plodu, môže dôjsť k vývojovým vrodeným chybám a nakoniec môže alkohol vyvolať predčasný pôrod. Vzdať sa surového mäsa a surových rýb je tiež cesta, ako chrániť dieťatko pred chorobami v tehotenstve. V surovom mäse sa môžu nachádzať listérie. Listerióza sa prejavuje ako chrípka, vracanie, hnačka alebo tiež horúčka. V dôsledku nákazy môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo dokonca k potratu. Čo sa týka kávy, tá nepatrí vyslovene medzi zakázané potraviny v tehotenstve, no napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že zadržiava vodu, berie bábätku vápnik a železo a tiež znižuje prietok krvi placentou. Preto s kávou opatrne. Riziko potratu zvyšuje aj salmonelóza. Aby neohrozila ani vás, ani vaše dieťatko, vyhnite sa surovým vajciam, majonéze a zmrzline. Plod môžu ohroziť plesňové syry, syr niva, camembert alebo encián. Môžu ovplyvniť ešte nevyvinutý imunitný systém dieťaťa. Možnosť, ako ochrániť dieťatko pred chorobami je aj to, že zo svojho jedálnička vynecháte bryndzu a nepasterizované mlieko. Budete mať istotu, že sa vyhnete toxoplazmóze. Vo všeobecnosti platí, že to, čo vám v priebehu tehotenstvá nechutí, nejedzte! 

Čo je pre vás a vaše dieťa dobré?

Je dôležité poznať nielen zakázané potraviny v tehotenstve, ale aj to, ktoré potraviny sú pre vaše bábätko prospešné. Vývoj plodu podporí, nepochybne, ovocie. V prvých mesiacoch tehotenstva vám s nevoľnosťou dokáže pomôcť banán a zdrojom mnohých vitamínov bude avokádo. Zabúdať by ste nemali na zeleninu a strukoviny. Vynikajúcou voľbou je špenát, ktorý je zdrojom vitamínov a minerálov. Zdrojom vitamínu C je červená paprika a na zápchu pomôže fazuľa. Vývoj nervovej sústavy plodu môžete mierne podporiť mliečnymi výrobkami, a to, napríklad, gréckym jogurtom, ktorý je perfektným zdrojom bielkovín. Natvrdo uvarené vajcia prinesú vášmu organizmu esenciálne mastné kyseliny a rovnako tak oriešky. K telke si vezmite za hrsť mandlí, vlašských orechov, pistácií alebo kešu orieškov. 

Ako chrániť dieťatko pred chorobami v tehotenstve? Takto jednoducho! Zdravo sa stravovať, všetko s mierou a tešiť sa na jeho príchod!