bicykel v zime

Pripravte svoj bicykel na zimnú sezónu

Aj zima má pre mnohých cyklistov svoje čaro. Mnohí sa totiž svojho obľúbeného športu nevzdajú ani v chladnejších mesiacoch. Naopak, s pomocou špeciálnych príprav vystroja nielen seba, ale aj svoj bicykel tak, že si bicyklovanie v zime užívajú v pohodlí a bezpečí. Ak sa k nim chcete pridať aj vy, neváhajte. Prečítajte si náš článok o tom, ako pripraviť svoj bicykel na zimu a vychutnajte si jazdu v každom počasí.

Hlavné rozdiely medzi zimným a letným bicyklom

Ako je už zrejmé, zimné mesiace predstavujú pre bicykel oveľa výraznejšie zaťaženie oproti letným mesiacom. Na cestách sa nachádza soľ, štrkový posyp, blato, sneh – to všetko sú podmienky, ktoré si vyžadujú ešte náročnejšiu starostlivosť o bicykel ako počas letnej sezóny.

Viacerí cyklisti to riešia tak, že na zimu jednoducho vytiahnu svoj starý horský bicykel, aby si svoj obľúbený, v lete používaný drahý model nezničili. Navyše, na jazdu v snehu a blate nie je potrebné ani odpruženie, postačí, že bicykel má dostatočne pevný rám. Samozrejme, netreba zabúdať na širšie plášte, ktoré sú na jazdu v zime nielen komfortnejšie, ale hlavne bezpečnejšie.

zimné bicyklovanie

Zimné plášte určite nepodceňujte

Nič tak nepokazí náladu, ako  defekt, ktorý musíte opraviť, hoci máte od mrazu celkom skľavené ruky. Vyhnite sa takýmto starostiam a vyberte si kvalitné zimné plášte na bicykel. Zimné plášte sú bezpečnejšie aj z toho dôvodu, že sa vyrábajú z mäkšej zmesi, ktorá dokáže zabezpečiť lepšiu priľnavosť na povrchu terénu aj pri nízkych teplotách. Ďalším faktorom, ktorý stojí za lepším ovládaním a vyššou stabilitou, je väčšia šírka plášťov a tiež nižší tlak (napríklad na horskom bicykli pod 2 bary).

cyklista v snehu

Nezabudnite na blatníky a ložiská

Jazda na mokrej ceste alebo v blate sa nemusí nutne odraziť na vašom oblečení, tvári a bicykli. Pokiaľ nemáte na bicykli klasické úchyty na blatníky, namontovať si môžete i športové modely blatníkov s univerzálnym uchytením. Blatníky navyše pomôžu ochrániť pred blatom a vodou nielen vás, ale aj vašich spoločníkov.

Ložiská si pred zimou vyžadujú ošetrenie proti vlhkosti, preto sa odporúča natrieť ich hrubšou vrstvou vazelíny. Najnáchylnejšie na poškodenie sú oblasť hlavového zloženia, stredové zloženie a voľnobeh. Vazelína ich pomôže izolovať od vody a zabráni tak ich poškodeniu.