Kúrenie plynom je vzhľadom cenovej dostupnosti a minimálnemu ekologickému dopadu stále populárne. Ak plánujete kúriť plynom, máte na výber niekoľko možností. Dnešný trh ponúka rôzne typy plynových kotlov, prípadne wawky. Každé z týchto riešení so sebou nesie určité výhody, ale zároveň tiež nevýhody. Či už siahnete po akejkoľvek variante, v každom prípade sa cena inštalácie plynového kúrenia bude líšiť. Koľko stojí prevádzka a aké sú vstupné náklady?
Plynové kúrenie a jeho (ne)výhody
Zemný plyn so sebou nesie naozaj široký rad výhod. Začať môžeme u ekonomickej stránky veci, toto palivo je totiž cenovo veľmi dostupné a zároveň má vysokú energetickú účinnosť. Ak plánujete na plyne i variť, máte vyhraté. Prevádzka kuchyne na plyn totiž vychádza niekoľkonásobne lacnejšie než tej poháňané elektrinou. Moderné plynové kotly obvykle bývajú plne automatické, takže akonáhle začína vykurovacia sezóna, stačí nastaviť termostat na požadovanú teplotu a užívať si teplo domova.
Aby sme stále nehovorili iba v superlatívoch, poďme sa pozrieť aj na nevýhody tohto spôsobu kúrenia. Cena inštalácie plynového kúrenia je v porovnaní s inými druhmi ohrevu prijateľná, ale musíte mať na pamäti, že je potrebné pravidelne vykonávať revízie, čo samozrejme pocítite tiež po finančnej stránke. Nutná je tiež plynová prípojka, ktorá nie je dostupná všade, prípadne si môžete zaobstarať samostatnú plynovú nádrž, ale to tiež predstavuje ďalšie náklady a pravidelné dopĺňanie plynu.
Koľko to bude stáť?
Cena inštalácie plynového kúrenia sa líši v závislosti od typu radiátorov, rozlohe domu a v neposlednom rade aj na type plynového kotla. Ak by sme ako príklad vzali dom štandardných rozmerov, mohla by sa čiastka pohybovať okolo 4 500 eur. Do tejto sumy však nie sú započítané náklady na zriadenie prípojky alebo prípadné stavebné úpravy. V prípade rodinného domu s rozlohou 100 m2 môžete počítať s čiastkou od 700 eur na rok. Cena je samozrejme orientačná, pretože vplyv má tiež zateplenie stavby alebo napríklad typ použitých okien.