Výpoveď

výpoveď

Rozhodli ste sa skončiť v práci a neviete akou formou je najlepšie podať výpoveď? Neexistuje na to jednoznačná odpoveď, záleží na viacerých podmienkach a na tom, aká je konkrétne vaša situácia. V nasledujúcom článku popíšeme pár možných situácií a pozrieme sa na to ako je v nich možné, čo najlepšie postupovať.

  1. V práci ste spokojný, akurát sa vám mení životná situácia, ktorá vám už neumožňuje zostať v aktuálnej práci. Napríklad: Sťahujete sa do iného mesta, pretože vášho manžela preložili.

Tak v tomto prípade je to jednoduché. Na férovku si dohodnite s nadriadeným stretnutie a situáciu mu vysvetlite. Myslím, že túto situáciu pochopí každý aj keď nie každý bude nadšený, že za vás musí prijímať nového človeka, hlavne v prípade, ak s vami bol spokojný.

  1. V práci nie ste spokojný, už dlhšie v nej máte problém, pokúsili ste sa ho riešiť a to sa vám nepodarilo.

Toto už nie je tak jednoduchá situácia. Rozhovor to bude nepríjemnejší. Ak je vaša situácia taká, že máte problém na pracovisku s kolegami a so šéfom máte celkom dobrý vzťah, dohodnite si stretnutie so šéfom a vyriešte to priamo s ním. Nebude to síce asi veľmi príjemný rozhovor, ale dá sa to zvládnuť. Ak máte dlhodobo problém priamo s nadriadeným, osobný rozhovor, nie je najšťastnejšia forma, podajte výpoveď a ak máte potrebu niečo vysvetľovať, napíšte email. Možno to bude mať ešte nejakú osobnú dohru, ale máte za sebou tú najmenej príjemnú a najťažšiu časť, kedy sa musíte postaviť za seba voči.

  1. V práci ste relatívne spokojný, ale dostali ste ponuku pracovať vo firme za lepších podmienok

Určite musíte byť asertívny a napriek tomu, že vám v práci nič nechýbalo, bolo by „bláhové“ nejsť tam, kde sa budete mať lepšie. Možno, že váš šéf siahne po stránke alkohol online a okamžitej donáške, pretože si to bez vás nevie predstaviť. Nenechajte sa však citovo vydierať.